‘Virüsü tedavi edecek ilacı geliştirdik’

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili milyonlarca insan için umut verici bir haber geldi. Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA), yeni tip koronavirüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini duyurdu.

Şu ana kadar dünya genelinde salgın nedeniyle ölenlerin sayısı 30 bine yaklaşırken, 600 bini aşkın kişiye virüs bulaştı.

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı, koronavirüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini duyurdu. Sıtmaya karşı kullanılan Meflokin bazlı yeni ilacı tanıtan ajans tarafından yapılan açıklamada, “Rusya FMBA’ya ait ‘Farmzashchita’ Araştırma ve Üretim Merkezi, Çin’in ve Fransa’nın deneyimlerini göz önünde bulundurarak, sıtmaya karşı kullanılan Meflokin ilacının bazında koronavirüs enfeksiyonunun tedavi şemasını geliştirdi” ifadelerine yer verildi.

Çalışmaların Rusya Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs tedavi kılavuzuna eklenmesinin önerildiği belirtilen açıklamada, FMBA Başkanı Veronika Skvortsova’nın şu ifadelerine yer verildi:

İlaç yüksek seçicilikle koronavirüsün hücre kültürlerindeki sitopatik etkisini bloke eder ve replikasyonunu (kopya edilmesini) önler, Meflokin’in immünsüpresif etkisi ise virüsün neden olduğu yangısal tepkisinin aktivasyonunu önler. Makrolid antibiyotik ve sentetik penisilinlerin eklenmesi sadece ikincil bakteriyel-viral bir sendromun oluşumunu önlemekle kalmayıp, aynı zamanda kan plazması ve akciğerlerdeki antiviral maddelerin konsantrasyonunun arttırılmasını sağlar. Bu, değişen ağırlıktaki koronavirüs enfeksiyonu olan hastalar için etkili bir tedavi sağlayacak.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: