AB’de seyahat sınırlamalarını gevşetme hazırlığı

AB Komisyonu, salgınla mücadelenin iyi durumda olduğu ülkelerden yabancıların AB’ye seyahatlerine ilişkin sınırlamaların gevşetilmesini tavsiye etti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ülkeleri epidemiyolojik olarak iyi bir durumda olan yabancılara Avrupa Birliği’ne seyahat sınırlamalarının kaldırılmasını tavsiye etti.

Komisyon AB’ye seyahat edilebilecek ülkelerin listesini genişletmek için AB’de kullanılan 14 günlük vakada 100 bin nüfusa düşen 25 vaka kriterinin 100’e çıkartılmasını öneriyor. Öte yandan bu veri AB genelinde mevcut ortalama olan 420’nin hala çok altında.

AB Komisyonu ayrıca, kriterleri karşılayan ülkelerde EMA’nın onay verdiği aşıları kullanarak her iki doz COVID-19 aşısını yaptıran yabancıların AB’ye hiçbir sınırlama olmadan seyahat edebilmelerini önerdi.

AB içi seyahat kısıtlamalarının da aşı şartı ile gevşetilmesi öneriliyor. Avrupa Birliği üyesi olan 27 devletin 5 Mayıs gibi erken bir tarihte Komisyon’un önerisini onaylayabileceği belirtiliyor. Komisyonun önerisi içinde zorunlu olmayan seyahatlerde gidilmesine izin verilen ülke listesinin genişletilmesi de yer alıyor. Ancak seyahat edecek olanlar hala test ve/veya karantina kısıtlamalarına maruz kalabilir. Önerinin diğer önemli bir kısmı ise Hindistan gibi vakaların hızla artmasına neden olan daha bulaşıcı varyantların bulaşma riskine karşı bazı ülkelere seyahat izinlerinde “acil durum freni” kullanılması yer alıyor.

Şu anda üzerinde çalışılan ve sıklıkla aşı pasaportu olarak da ifade edilen ancak COVID-19 test ve hastalık durumlarının bilgisini de içeren “Dijital Yeşil Sertifika”nın standart bir seyahat belgesi olması planlanıyor. Ancak bu sertifika işler hale gelene kadar üye ülkeler gelecek turistlerin aşı ve COVID-19 geçmişlerini değerlendirmek için kendi yöntemlerini belirleyebilir. ABD ile de birlikte çalışıldığı belirtilen komisyon açıklamasında ABD’de geliştirilecek bir sistemin de benzer politikaları izleyeceği ifade ediliyor.

Avrupa İlaç Ajansı, şu ana kadar BioNTech Pfizer, Moderna, AstraZeneca Johson & Johnson aşılarına onay verdi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: